Home » בלוג » מאמרים מקצועיים » פיברומיאלגיה תסמינים ראשונים

פיברומיאלגיה תסמינים ראשונים

פיברומיאלגיה תסמינים ראשונים | טיפול בפיברומיאלגיה

לחיות במצב תמידי של כאב, התסמינים שלה מזכירים שפעת. מצד המערכת הרפואית היא מקבלת יחס של תסמונת ולא של מחלה. קוראים לה פיברומיאלגיה.

מי מאיתנו לא חווה תחושה של כאב כתוצאה מפציעה או מחלה, אבל יש אנשים שמתמודדים עם כאב במשך תקופות ארוכות בחייהם – כמו חולי פיברומיאלגיה. פיברומיאלגיה, הנקראת בעברית 'דאבת שרירים', אובחנה רשמית, רק בשנות ה- 90 למרות ששורשיה נעוצים עוד במאה ה19. זוהי תסמונת כרונית ומתמשכת  המטרידה מיליוני אנשים ברחבי העולם. פיברומיאלגיה מאגדת תסמינים שונים ורב-מערכתיים ההופכים כל פעולה שגרתית בחיי היומיום לקשה ולעיתים לבלתי אפשרית. הכאבים יכולים להיות מקומיים או מופשטים וחומרתם משתנה מאדם לאדם.

פיברומיאלגיה היא תסמונת מחזורית המתבטאת במגוון תסמינים. היא שונה ממחלות אחרות מעצם העובדה כי היא איננה משפיעה רק על תא או איבר מסוים. היא מופיעה עם מספר רב של סימפטומים ולרוב נראה שאין קשר ביניהם. התסמינים שונים מחולה אחד לשני וקשה לקבוע מתי הופיעו הסימנים הראשוניים למחלה. אך עם השנים הוגדרו כמה תסמינים משותפים.

תסמינים של פיברומיאלגיה פורצים באופן מפתיע, במקרים רבים לאחר טריגר ספציפי כגון אירוע טראומה (לדוגמא תאונת דרכים, חבלה קשה או אירוע טרור), ניתוח, זיהום, או במצבים המתאפיינים במתח נפשי מוגבר. עד כה לא נמצאו הסיבות העיקריות שעשויות להוביל להתפרצות התסמונת.

 

סימנים מוקדמים:

סימנים מוקדמים של פיברומיאלגיה משתנים מאד מאדם לאדם, אך הם מאפשרים לזהות את התסמונת כבר בשלב מוקדם ולקבל טיפול נכון. אבחנה מוקדמת חשובה מאוד לקבלת ההחלטות הנכונות ביחס לטיפול, ולביצוע התאמות בחיי היומיום.

  1. תחושת "ערפל פיברו" – נקרא גם "ערפל מוחי", תסמין שאנשים רבים הסובלים מפיברומיאלגיה סובלים ממנו. – לעיתים קרובות נמצא כבר באבחון המוקדם. ערפל מוחי יכול להוביל לפגיעה זמנית בחשיבה צלולה (ומכאן "ערפל") ולקושי בשליפת מילים נכונות בזמן הדיבור.
  2. אלודיניה – רגישות חריגה למגע. סימן אופייני לפיברומיאלגיה הוא רגישות יתר לתחושה וכאב של מגע. רגישות מוגברת בעור ובשרירים. משמעות אלודיניה היא שאפילו מגע רגיל, כמו לחיצה קלות על שריר או ליטוף העור – יכול לעורר כאב.
  3. עייפות כרונית וחולשה – מורגשת תחושת עייפות כמעט כל הזמן. בשל רגישות גבוהה לכאב בשרירים, חולים רבים חווים ירידה בכוח השרירים הנגרם על ידי כאב ומשפיע על תפקוד העצבים.
  4. הזעת יתר – חוקרים מאמינים כי פעילות ההזעה המוגברת בקרב אלו החולים בתסמונת נובעת בעיקר מתגובות יתר של מערכת חיסונית שעובדת כל הזמן שעות נוספות ועומדת על המשמר 24/7.

 

פיברומיאלגיה תסמינים ראשונים

פיברומיאלגיה תסמינים ראשונים

  1. כאב כרוני – הנמשך יותר משלושה חודשים ומפושט (בכל הגוף) הוא התסמין הקליני המרכזי של פיברומיאלגיה. הכאבים מורגשים בכל מערכת השרירים, המפרקים והשלד, מופיעים בשני צידי הגוף ומורגשים מעל ומתחת למותניים.
  2. הפרעות שינה ועייפות – אחד המרכיבים המרכזיים בפיברומיאלגיה, לרוב מאופיינת בעייפות בשעות הבוקר ובמשך היום, למרות שהסובלים מהתסמונת ישנים מספיק שעות שינה בלילה, לצד קשיי הירדמות ויקיצות מרובות במהלך השינה.
  3. כאבי ראש – מחקרים רבים מצביעים על קשר בין פיברומיאלגיה לבין כאבי ראש כרוניים, בעיקר כאבי ראש מתחיים-תעוקתיים המאופיינים בלחץ סביב הראש בדפוס של רצועה הדוקה ולוחצת, לרוב בשני צידי הראש בדרגה קלה עד בינונית.
  4. הפרעות בריכוז וקושי קוגנטיבי – חולי פיברומיאלגיה מתלוננים על הפרעות בריכוז ותפקוד קוגניטיבי ירוד. הדבר גורם לירידה בתפקוד היום יומי וקשור בין היתר לעייפות ולכאבים המטרידים. במקרים אלה, חולים רבים מתלוננים על קשיי זיכרון, חוסר תשומת לב לפרטים, ירידה במוטוריקה העדינה וקושי לבצע פעולות יום יומיות פשוטות.
  5. תופעות הקשורות למערכת העיכול – כאבים המזכירים את סימני תסמונת המעי הרגיז, לרבות שלשול/ עצירות לסירוגין ונפיחות בטנית. תלונה שכיחה נוספת היא הצורך להטיל שתן לעיתים קרובות.
  6. ירידה במצב הרוח – חולי פיברומיאלגיה עלולים לפתח מצבי רוח קיצוניים ואצל חלקם אף ניתן לאבחן רמות שונות של דיכאון. תסמיני המחלה משפעים באופן מהותי על אורח החיים של חולי פיברומיאלגיה, הקשר בין הגוף לנפש מתבטא במחלת פיברומיאלגיה בצורה ברורה ביותר, וברוב המקרים שיפור והקלה בתסמינים יביא לשיפור גם במצב הנפשי.

תוכן עניינים

הפסיקו לחיות בכאב
צרו איתי קשר

שאלות נוספות? אנחנו זמינים

או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

האתר משווק ומתוחזק ע"י סוכנות דיגיטל בידול

מוכנים להפסיק לסבול ?

למידע על טיפולי הקליניקה
מלאו פרטים בטופס

רוצים לקבוע פגישת אבחון?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

לפני שעוברים לווטסאפ, נשמח בבקשה שתשאירו פרטים

מרכז איריס גייר שולח חיבוק חם ואוהב לכל עם ישראל

עקב המצב, פתחנו מרכז נוסף לפגישת אבחון עם איריס גייר במרכז הארץ (אזור גוש דן)
כמו כן ממשיכים לקבל גם במושב זכריה אזור בית שמש.
אנו מזמינים אתכם ליצור קשר ולתאם פגישת אבחון בטלפון

ומאחלים לכולם בריאות איתנה ובשורות טובות.