Home » בלוג » מאמרים מקצועיים » 18 נקודות פיברומיאלגיה – נקודות כאב

18 נקודות פיברומיאלגיה – נקודות כאב

18 נקודות פיברומיאלגיה

בשנים האחרונות אנו מודעים יותר ויותר לתיאוריות של גוף ונפש והשפעתם זה על זו. כחלק מכך, אנו מודעים גם לשיטות טיפול שונות ועכשויות לטיפול במחלות ובכאבים שונים בגוף. כיום ידוע שיש משמעות גדולה לאיתור תסמינים בגוף אשר יביאו לטיפול מיטבי לבעיה, דהיינו טיפול עומק ולא רק תרופה למיגור הכאב. נסקור את מחלת הפיברומיאלגיה, ואת 18 נקודות הכאב, אשר בגינן ניתן לבצע אבחון וטיפול אירידיולוגי בגלגל העין. 

מהי פיברומיאלגיה (דאבת השרירים)

פיברומיאלגיה הינה מחלה כרונית הקשורה ב18 נקודות כאב במוקדים שונים בגוף. המחלה ידועה בעברית גם כ"דאבת שרירים". למעשה מדובר על כאב שרירים כרוני ומפושט, שמקורו אינו ממש ידוע. כלומר כאב חוזר בשרירים השונים בגוף, לרוב חוזר באותן נקודות אולם אין מדובר במוקד כאב אחד. עם זאת אין הבחנה למחלת שרירים מסוימת, וניכר כי הכאבים הינם "כלליים" בגוף, ועל אף שחוזרים בנקודות מסוימות בגוף הם הולכים ומשתנים. 

איך תזהו שמדובר ב- 18 נקודות כאב של פיברומיאלגיה? 

איתור תסמינים ואבחנה של 18 נקודות פיברומיאלגיה

כאמור מדובר על מוקדי כאבי שרירים שנוטים לחזור. אולם לרוב מדובר על 18 מוקדי כאב באזורים שונים של הגוף, ומכאן הכינוי "18 נקודות פיברומיאלגיה". כיוון שמדובר במחלה "כללית" שמקורה בחוסר איתור של מחלת שרירים מסוימת, הרופאים הגדירו 18 נקודות בגוף, שמאופיינת בתגובה של כאב שמקורה בלחיצה על הנקודה. באבחון אדם כחולה בפיברומיאלגיה, עליו להראות תגובת כאב משמעותית שחוזרת לפחות ב- 11 הנקודות מתוך 18 נקודות הכאב המוגדרות. כמו כן על התסמינים לחזור באופן כרוני בתקופת זמן של לפחות שלושה חודשים רצופים. לאחר תקופה זו תיבדק האפשרות שאכן מדובר בכאב כרוני שמקורו לאורך זמן.

מהן 18 נקודות הפיברומיאלגיה

כאמור, נקודות אלא הן נקודות כאב מוגדרות בגוף, ויש להן הגדרה מדויקת על ידי הרפואה המודרנית אך גם על ידי רפואה משלימה. כיום ישנם מפות ותרשימים מדויקים של אותן נקודות והיכן נמצאות בגוף. לכן אם הכאב חוזר ב- 11 נקודות לפחות תוכלו לאתר אותו בעצמכם ולפנות לבדיקה רפואית מקיפה. בראי הרפואה- כיום הרופאים מאמינים כי הכאב המופיע בנקודות אלא נוסע בכשל מסוים בקלט הסנסורי המגיע אל המוח ממערכת העצבית ההיקפית וחוזר אליה מהמוח עצמו. 

קושי באיתור המחלה

אנשים רבים החולים במחלה יעידו שהם סבלו מעל שלושה חודשים (לפי האבחנה) בפיברומיאלגיה, אולם היהי להם קשה להבין כי מדובר במחלה כרונית ולעיתים גם לרופא לקח זמן לאתר את המחלה. זאת כיוון שהכאב נמצא ב- 18 נקודות פיברומיאלגיה שונות בגוף, לכן ללוקים במחלה, קשה לאתר את מקור הכאב, ולעיתים נוטים לחשוב כי כיוון שהכאב משתנה אז אין מקור בעיה מסוים, ומתייחסים לכאב כמשהו כללי יותר הגורם לעייפות. לעיתים גם מתייחסים לכאב זה כהתכווצות שרירים שמקורה יכול להיות בגורמים כמו ספורט, ישיבה ממושכת וכיוצא בזה. אם הגעתם לקרוא את המאמר הזה, כנראה שאתם כבר חושדים כי יש כאב שהינו משמעותי יותר מהגורמים הנ"ל ולכן חשוב להכיר את תסמיני המחלה והטיפול בפיברומיאלגיה, ולפנות לטיפול מתאים. 

תיאוריות גוף ונפש ורפואה משולבת

בעידן בו אנו חיים, החלו להיכנס תיאוריות רבות הממזגות רפואה קונבנציונלית עם רפואה אלטרנטיבית. תיאוריות אלה הביאו שיטות טיפול שונות, חלקן אלטרנטיביות ועכשויות שניגשות לטיפול בבעיות רפואיות מזוויות אחרות. האיתור הגופני הינו שונה מזה המערבי, כשההסתכלות על תסמיני הכאב הינה על הגוף כמכלול ועל נקודות שונות שבו, כשהמטרה היא לאתר את מקור הבעיה והכאב, שבאופן מפתיע אינו תמיד נמצא בנקודת הכאב עצמה אלא יכול לנבוע מגורמים שונים. בהתאם לכך, גם הטיפול עצמו לרוב אינו מושתת על תרופות כי אם על שיטות טיפול שונות והוליסטיות, הנפרסות על פני נקודות שונות לאורך הגוף. שיטות כגון אלא יכולות להתאים מאוד בהקלה על כאבים שונים כאשר מדובר על 18 נקודות פיברומיאלגיה, דהיינו 18 נקודות כאב הנפרסות על פני הגוף. לחולים במחלה זו, כדאי להתייעץ עם רופא בדבר שילוב רפואה משלימה לצד הרפואה הקונבנציונלית כדי להקל על הכאב, ולערוך מיפוי מקיף יותר של תסמיני המחלה. 

18_fibromyalgia points

אבחון וטיפול אירידיולוגי בגלגל העין

העין כשער אל נבכי הנפש והגוף 

כאמור, כיום ישנן שיטות שונות ומגוונות לאבחון מקיף בתסמיני המחלה. אחת השיטות החדשניות שמתחילות להכנס יותר ויותר אל הרפואה האלטרנטיבית הינה אבחון דרך גלגל העין. אומרים שהעין הינה השער אל הנשמה ואל הגוף כולו. הרפואה המשלימה והאלטרנטיבית אומרת לנו, אין זו רק אגדה כי אם דרך רפואית ממשית לאבחון מחלה שעצם האבחון שלה כה מורכב. אז כיצד האבחון פועל והאם יש לו בסיס? המומחים לרפואה אלטרנטיבית מספקים לנו מידע מקיף בעניין. 

אבחון לפי גלגל העין

רופא מומחה יכול לבצע אבחון זה. לרוב פונים אליו מטופלים אשר חווים כאבים ב- 18 נקודות פיברומיאלגיה, דהיינו נקודות הכאב, שעוד לא אותרה אצלם המחלה ולא נמצא מקור הכאב או פתרון פיזי ממשי להקלה על הכאבים. האבחון הנ"ל הינו צילום או מיפוי של קשתית העין ובנוסף או לחילופין, של לובן העין, כשאיתור של עיוותים או פגמים בנקודות שונות יכול להצביע על בעיות ספציפיות בגוף, כגון כשל מסוים במערכת העצבים או מערכת העיכול או מערכות נוספות בגוף האדם. העין למעשה מכילה נימים וכלי דם המתחברים גם הם לבסוף עם איברים שונים בגוף, והרפואה טוענת שהעין יכולה לשקף כמראה רחבה יותר את שאר מערכות הגוף. מהסתכלות בגלגל העין עצמו של המטופל ולאחר עריכת המיפוי המקיף, הרופא אמור להצביע על מקור הבעיה, ולאח מכן לבדוק אותה לעומקה לפי האיבר עצמו שאותר. 

עריכת האבחון האירידיולוגי

האבחון עצמו אינו פשוט, לעיתים הוא נובע מהסתכלות לבד בעזרת תאורה מיוחדת הממקדת את האבחון, אך לרוב יהיה מושתת על מיפוי רב מימדי שנעשה בעזרת תוכנה ממוחשבת מיוחדת שפותחה במיוחד עבור אבחון זה. התוכנה קוראת את מבנה העין ואת מבנה כלי הדם המשתקפים מתוכה ובך היא מצליחה לאתר את מקור הבעיה. הרופאים אומרים לנו שעל אף שהעין נראית קטנה ופשוטה יחסית במבנה שלה, מדובר למעשה באיבר מאוד מורכב ועדין, ורק הנסתר על הגלוי, דהיינו על חיצוניות העין שאותה אנו רואים. 

טיפול בעקבות האבחון האירידיולוגי 

כאמור, אבחון אירידיולוגי בגלגל העין הנעשה על מנת לאתר את מקור הכאב כאשר מדבר בפיברומיאלגיה, קשור דווקא בתחום הרפואה האלטרנטיבית המנסה לתת מענה לרפואה העכשווית בהיבטים שבהם היא אינה מאתרת ישירות את המחלה ומקור הכאב או אינה מספקת טיפול מתאים. מטפל מומחה אשר ביצע את האבחון האירידיולוגי בגלגל העין ואיתר את נקודות הכאב, יוכל להפנות את המטופל לטיפולים מתאימים שיכולים גם להקל על הכאב וגם לטפל בשורש הבעיה עצמה. 

שאלות ותשובות – 18 נקודות פיברומיאלגיה 

מהן 18 נקודות הפיברומיאלגיה, וכיצד מאבחנים אותן?

18 נקודות פיברומיאלגיה, הידועות גם כנקודות כאב, הן אזורים ספציפיים בגוף המשמשים לאבחון פיברומיאלגיה. נקודות אלו מזוהות באמצעות בדיקה גופנית, שבה מוערכים רגישות וכאב. האבחנה נעשית לעתים קרובות כאשר מספר מסוים של נקודות אלה מראה רגישות. 

האם ניתן לקבוע את חומרת הפיברומיאלגיה לפי מספר הנקודות הרכות שיש לאדם?

בעוד שמספר הנקודות הרגישות נחשב באבחון של פיברומיאלגיה, זה לא בהכרח בקורלציה עם חומרת המצב. פיברומיאלגיה תסמינים, פיברו הינה הפרעה מורכבת עם תסמינים מגוונים, ולעתים קרובות חומרתה מוערכת באמצעות שילוב של גורמים, כולל ההשפעה על התפקוד היומיומי, רמות הכאב הכוללות ותסמינים קשורים אחרים. חיוני לדון במצב הספציפי שלך עם ספק שירותי בריאות.

האם ישנן אסטרטגיות טיפול עצמי יעילות לניהול כאב ב-18 נקודות פיברומיאלגיה?

כן, אנשים עם פיברומיאלגיה יכולים לאמץ אסטרטגיות טיפול עצמי לניהול כאב הקשור ל-18 נקודות הפיברומיאלגיה. אלה עשויים לכלול תרגילים עדינים, טכניקות לניהול מתח, שינה מספקת ושמירה על אורח חיים בריא. עם זאת, חיוני להתאים את האסטרטגיות הללו לצרכים האישיים שלך, ומומלץ להתייעץ עם איש מקצוע בתחום הבריאות לקבלת ייעוץ מותאם אישית.

כיצד 18 נקודות הפיברומיאלגיה שונות מכאבי שרירים כלליים או כאבים?

18 נקודות הפיברומיאלגיה הן נקודות רגישות ספציפיות הממוקמות בחלקים שונים של הגוף. שלא כמו כאבי שרירים כלליים או כאבי שרירים, כאבי פיברומיאלגיה מתאפיינים באופיו הנרחב ונוטה להיות מתמשך יותר. בעוד שכאבי שרירים יכולים לנבוע מגורמים שונים, פיברומיאלגיה היא מצב כרוני עם סט ייחודי של תסמינים. אם אתה חושד בפיברומיאלגיה, חשוב לפנות להערכה רפואית מקצועית.

האם פיברומיאלגיה יכולה להשפיע רק על חלק מ-18 נקודות הרגישות, או שזה מצב של הכל או כלום?

פיברומיאלגיה יכולה להתבטא בדרגות חומרה שונות, ולא כל מי שסובל מהמצב חווה כאב בכל 18 הנקודות הרכות. האבחנה לוקחת בחשבון את הדפוס הכולל של הכאב ותסמינים נלווים אחרים. אנשים מסוימים עשויים לסבול מכאב מקומי יותר, בעוד שאחרים עשויים לחוות רגישות נרחבת. חשוב להעביר את כל הסימפטומים לספק שירותי הבריאות שלך לאבחון מדויק ותוכנית ניהול מתאימה.

תוכן עניינים

הפסיקו לחיות בכאב
צרו איתי קשר

שאלות נוספות? אנחנו זמינים

או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

האתר משווק ומתוחזק ע"י סוכנות דיגיטל בידול

מוכנים להפסיק לסבול ?

למידע על טיפולי הקליניקה
מלאו פרטים בטופס

רוצים לקבוע פגישת אבחון?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

לפני שעוברים לווטסאפ, נשמח בבקשה שתשאירו פרטים

מרכז איריס גייר שולח חיבוק חם ואוהב לכל עם ישראל

עקב המצב, פתחנו מרכז נוסף לפגישת אבחון עם איריס גייר במרכז הארץ (אזור גוש דן)
כמו כן ממשיכים לקבל גם במושב זכריה אזור בית שמש.
אנו מזמינים אתכם ליצור קשר ולתאם פגישת אבחון בטלפון

ומאחלים לכולם בריאות איתנה ובשורות טובות.