Home » בלוג » מאמרים מקצועיים » מיגרנות קשות – דרכי אבחון וטיפול

מיגרנות קשות – דרכי אבחון וטיפול

hard migraines

מיגרנות מובילות לכאבי ראש עזים ומשבשות את חייהם היומיומיים של מיליוני אנשים ברחבי העולם. מאמר זה נועד לספק הבנה מעמיקה של מיגרנות קשות, כולל הסימפטומים שלהן, אבחון, ומבט מקרוב על הפוטנציאל של טיפול אירידיולוגי בגלגל העין.

ראשית, מה הן מיגרנות?

מיגרנות הן סוג של הפרעת כאב ראש המאופיינת בכאבי ראש חוזרים, בינוניים עד קשים. לעתים קרובות הם מלווים בתסמינים אחרים כגון בחילות, הקאות כמו גם רגישות לאור ולקול. בניגוד לכאבי ראש נפוצים, מיגרנות יכולות להימשך שעות או אפילו ימים, ולהשפיע באופן משמעותי על חיי היומיום והפרודוקטיביות של האדם. חשוב לציין שהתסמינים של מיגרנות יכולים להשתנות מאדם לאדם.

תסמינים נפוצים של מיגרנות קשות

מיגרנות קשות מתאפיינות בכאבים עזים הפוגעים משמעותית ביכולתו של האדם לבצע פעולות יומיומיות רגילות. כאמור, מיגרנות אלו עשויות להיות מלוות בבחילות ואף הקאות, רגישות קיצונית לאור ולקול, ומשך זמן ממושך, הנמשך יותר מ-72 שעות. מיגרנות קשות עשויות לדרוש גם גישות טיפול אגרסיביות יותר כדי לספק הקלה ולשפר את איכות החיים. זיהוי התסמינים הקשורים למיגרנות קשות הוא חיוני לאבחון וטיפול נכונים:

 1. כאב פועם: מיגרנות גורמות בדרך כלל לתחושת פעימה בצד אחד של הראש, אם כי תחושת הפעימה הנ"ל יכולה להשפיע גם על שני צידי הראש.
 2. עוצמה: כאבי מיגרנה הם לרוב בינוניים עד חמורים ועלולים להפריע לפעילויות היומיומיות, בין היתר כי המיגרנות מובילות את האנשים הסובלים מהן לחפש סביבה חשוכה ושקטה.
 3. משך: מיגרנות יכולות להימשך בין מספר שעות למספר ימים, כאשר משך הזמן משתנה מאדם לאדם. מיגרנות קשות נוטות להימשך זמן רב יותר ולהשפיע יותר על חיי היומיום.
 4. בחילות והקאות: אנשים רבים עם מיגרנות חווים תסמינים במערכת העיכול כגון בחילות והקאות, שעלולות להחמיר את אי הנוחות הכללית.
 5. רגישות מוגברת והפרעות ראייה: מיגרנות יכולות לגרום לאנשים להיות רגישים ביותר לאור ולקול, בהמשך לכך חלק מהאנשים שחווים מיגרנות עלולים לחוות הפרעות ראייה לפני או במהלך מיגרנה, כגון ראיית אורות מהבהבים, כתמים או קווים.

אבחון מיגרנות קשות

האבחנה של מיגרנות חמורות, בדר"כ, כרוכה בהערכה מקיפה על ידי איש מקצוע בתחום הבריאות, בדרך כלל רופא ראשוני או נוירולוג. אבחון מיגרנות קשות כרוך בהערכה מקיפה של ההיסטוריה הרפואית של המטופל ובדיקה גופנית יסודית. כדי לשלול את כל הסיבות הבסיסיות, הרופא עשוי גם להזמין בדיקות הדמיה כגון MRI או סריקת CT. כעת נרחיב על כל אחד מהשלבים השונים בתהליך:

 1. היסטוריה רפואית: הרופא יתחיל בלקיחת היסטוריה רפואית מפורטת, לרבות דיון מעמיק בתסמינים של הפרט, תדירותם, משכם וכל הגורמים הקשורים אליהם כגון טריגרים או היסטוריה משפחתית של מיגרנות.
 2. בדיקה גופנית: תיערך בדיקה גופנית על מנת לשלול גורמים פוטנציאליים אחרים לתסמינים. הרופא יבדוק אם יש חריגות נוירולוגיות ויעריך את בריאותו הכללית של הפרט.
 3. ניתוח סימפטומים: הרופא יעריך גם את מאפייני כאבי הראש והתסמינים הנלווים, כגון מיקום, עוצמת ודפוס הכאב, וכן כל הפרעות ראייה או שינויים תחושתיים.
 4. קריטריונים לאבחון: לאחר מכן יש להשוות את הסימפטומים של הפרט עם הקריטריונים שנקבעו לאבחון מיגרנות, כמו אלה המתוארים בקריטריונים הבינלאומיים לסיווג כאבי ראש (ICHD). זה עוזר להבטיח אבחנה עקבית ומדויקת.
 5. בדיקות הדמיה ובדיקות נוספות: במקרים מסוימים, ניתן להזמין בדיקות הדמיה כגון הדמיית תהודה מגנטית (MRI) או סריקות טומוגרפיה ממוחשבת (CT) כדי לשלול כל חריגות מבניות או מצבים בסיסיים שעלולים לגרום לתסמינים. בהתאם לתסמינים הספציפיים של האדם ולהיסטוריה הרפואית, ניתן לבצע בדיקות נוספות כדי לשלול סיבות פוטנציאליות אחרות או להעריך את הבריאות הכללית של האדם.

 חשוב לציין כי אבחון מיגרנות מבוסס בעיקר על הערכה קלינית ועל הסימפטומים המדווחים של הפרט. אין בדיקות מעבדה ספציפיות או מחקרי הדמיה שיכולים לאבחן באופן סופי מיגרנות. לכן, חיוני לספק לרופא מידע מדויק ומפורט על הסימפטומים כדי להקל על אבחנה מדויקת.

טריגרים ושינויים באורח החיים

זיהוי טריגרים המחמירים מיגרנות יכול לעזור לאנשים לנהל את מצבם ביעילות. טריגרים נפוצים כוללים מתח, מזונות מסוימים, שינויים הורמונליים, חוסר שינה וגורמים סביבתיים. על ידי ביצוע שינויים נחוצים באורח החיים, כמו ניהול רמות מתח ושמירה על לוח זמנים קבוע של שינה, אנשים עשויים בהחלט להפחית את התדירות והחומרה של המיגרנות שלהם.

אפשרויות טיפול במיגרנות קשות

הטיפולים הקונבנציונליים למיגרנות קשות כוללים משככי כאבים ללא מרשם, תרופות מרשם ותרופות מונעות. טריפטנים, למשל, נהוג לרשום כדי להקל על כאבי מיגרנה עזים, בעוד שחוסמי בטא ותרופות נוגדות דיכאון מטרתן למנוע אפיזודות עתידיות.

טיפול אירידיולוגי

אירידיולוגיה היא טכניקה הכוללת לימוד הדפוסים, הצבעים ומאפיינים אחרים של הקשתית כדי לקבל תובנה לגבי הבריאות הכללית של האדם. חלק מהמתרגלים מאמינים שסימנים ספציפיים בקשתית העין יכולים להצביע על נוכחות של מיגרנות ולהנחות אפשרויות טיפול במיגרנה.

הפוטנציאל של טיפול אירידיולוגי במיגרנות קשות

איריס גייר, הינה מומחית בינלאומית באבחון אירידיולוגי ונציגה בישראל של האיגוד העולמי לאירידיולוגיה,  מאתרת את הגורם למחלות, גם אלה שאין להן הסבר קליני. 

באמצעות אבחון אירידיולוגי, בודקת איריס האם מקור המיגרנה קשור לבעיה במערכת העיכול כגון עצירות כרונית, הצטברות רעלים או שהמקור הוא בהיצרות של כלי דם או בכלל כתוצאה מבעיות נשימה הגורמות לפחות חמצן להיכנס לגוף. כאשר מאתרים את מקור הבעיה ניתן לטפל בשורש שלה ולהפחית את תדירות המיגרנות, את עוצמתן הקשה ובמקרים רבים גם להפסיקן.

באמצעות אבחון אירידיולוגי ניתן לגלות באיזה איבר בגוף ישנה בעיה המשבשת את איזון הגוף וגורמת למיגרנות קשות.

תפקיד הדיאטה והתזונה

תזונה נכונה משחקת תפקיד מכריע בניהול מיגרנות קשות. מזונות מסוימים, כגון בשר מעובד, גבינות מיושנות וממתיקים מלאכותיים, ידועים כמעוררים מיגרנות אצל אנשים רגישים. תזונה מאוזנת ועשירה בפירות, ירקות, דגנים מלאים וחלבונים רזים עשויה להפחית את התדירות והעוצמה של מיגרנות.

שינויים באורח החיים לטיפול במיגרנה

בנוסף לתוכנית תזונה, אימוץ שינויים מסוימים באורח החיים כאמור יכולים לעזור לאנשים לנהל מיגרנות בצורה יעילה יותר. פעילות גופנית סדירה, טכניקות להפחתת מתחים כמו מדיטציה או יוגה, שינה מספקת ושמירה על לוח זמנים קבוע של שינה הן כולן שיטות מועילות שיכולות לתרום למניעת מיגרנה.

מיגרנות קשות יכולות להשפיע באופן משמעותי על איכות החיים של הפרט, אבל עם הבנה, אבחון ושיטות ניהול נכונות, אנשים יכולים למצוא הקלה ולשלוט טוב יותר במצבם. 

 

שאלות ותשובות – מיגרנות קשות

 1. האם ניתן לטפל במיגרנות קשות ללא תרופות?

כן, שינויים באורח החיים כגון זיהוי טריגרים, ניהול מתח, הבטחת שינה מספקת ושמירה על תזונה בריאה יכולים לסייע בניהול מיגרנות קשות מבלי להסתמך רק על תרופות.

 1. האם יש טיפולים אלטרנטיביים למיגרנות קשות?

חלק מהאנשים מוצאים הקלה מטיפולים אלטרנטיביים כמו דיקור, עיסוי או ביופידבק. עם זאת, חיוני להתייעץ עם איש מקצוע בתחום הבריאות לפני שתנסו כל טיפול אלטרנטיבי.

 1. כמה זמן נמשכות בדרך כלל מיגרנות קשות?

מיגרנות קשות יכולות להימשך בין מספר שעות למספר ימים, תלוי בפרט ובאפיזודה הספציפית של המיגרנה.

תוכן עניינים

הפסיקו לחיות בכאב
צרו איתי קשר

שאלות נוספות? אנחנו זמינים

או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

האתר משווק ומתוחזק ע"י סוכנות דיגיטל בידול

מוכנים להפסיק לסבול ?

למידע על טיפולי הקליניקה
מלאו פרטים בטופס

רוצים לקבוע פגישת אבחון?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

לפני שעוברים לווטסאפ, נשמח בבקשה שתשאירו פרטים

מרכז איריס גייר שולח חיבוק חם ואוהב לכל עם ישראל

עקב המצב, פתחנו מרכז נוסף לפגישת אבחון עם איריס גייר במרכז הארץ (אזור גוש דן)
כמו כן ממשיכים לקבל גם במושב זכריה אזור בית שמש.
אנו מזמינים אתכם ליצור קשר ולתאם פגישת אבחון בטלפון

ומאחלים לכולם בריאות איתנה ובשורות טובות.