Home » בלוג » מאמרים מקצועיים » מהם תסמיני מיגרנה ? דרכי אבחון וטיפול

מהם תסמיני מיגרנה ? דרכי אבחון וטיפול

מיגרנה תסמינים

אין ספק שמיגרנה היא אחת התופעות הרפואיות המוכרות והנפוצות ביותר. אחרי יום ארוך, במהלכו של תקופה לחוצה או אפילו על בסיס שבועי, אנשים חווים מיגרנות ואפילו לא יודעים זאת, או שהם קיבלו אבחון בכך אבל לא באמת יודעים כיצד לטפל ולהקל את הכאבים. אירידיולוגיה היא שיטת אבחון שמאפשרת להתאים טיפול במיגרנה בצורה ממוקדת ואיכותית, ואם אתם סובלים מכאבי ראש חזקים ועוד לא שמעתם על האבחון הזה, אתם חייבים להמשיך לקרוא.

מיגרנה – שני סוגים עיקריים

כאשר מדברים על מיגרנה תסמינים צריך תחילה להבדיל בין שני סוגים של מיגרנות – מיגרנה נפוצה ומיגרנה עם אאורה. בעוד יש ביניהם הבדלים, אם אתם חווים כאבי ראש חזקים שנראים כמו מיגרנה, אתם צריכים בכל מקרה לקבל אבחון שמדובר במיגרנה כדי להתחיל לקבל טיפול הולם ולא לקבל מענה של כאבי ראש חזקים שעוברים, אלא לנסות להבין מה גורם למיגרנה וכיצד להקל את התסמינים.

מיגרנה נפוצה

המיגרנה הנפוצה מתבטאת בעיקר בכאבי ראש חזקים, כדוגמת פעימות חזקות. מדובר בהתקפים שמגיעים בתדירות משתנה ומשכם בין 4 ל-72 שעות. כלומר אנשים יכולים למצוא עצמם עם כאבי ראש חזקים במשך מספר ימים מה שמקשה מאוד על התפקוד היום יומי. כמו כן, תסמינים נוספים הם רגישות לאור בוהק ולרעשים, מה שמביא רבים פשוט לשכב במיטה בחושך ולחכות שהתסמינים יעברו.

מיגרנה עם אאורה

מיגרנה עם אאורה גם כן באה לידי ביטוי בכאבי ראש חזקים, אך אליהם גם מתווספים תסמינים נוירולוגיים שאינם יבואו לידי ביטוי במיגרנה הנפוצה. אלו יכולים להיות לדוגמא תעתועי ראייה כמו כתמים שחורים או עיוות של הנראה, וכן תסמינים נוירולוגיים חושיים אחרים כדוגמת הפרעות שמיעה ו/או דיבור. לאחר הופעת תסמינים אלו עשויים להגיע גם כאבי הראש.

מיגרנה תסמינים

לאחר שהכרנו את שני סוגי המיגרנות חשוב לסכם את התסמינים הנפוצים שאמורים לגרום לכם להבין שיש לכם מיגרנות ואתם צריכים לפנות לטיפול מותאם ולא להסתפק בנטילת משככי כאבים שעשויים אכן להקל את המצב ברגע זה, אך אולי דווקא להחמיר אותו בעתיד. הנה כמה מהתסמינים הבולטים (כמובן שאצל כל אחד יכול להופיע תמהיל שונה שלהם).

  1. כאבי ראש חזקים לתקופה ממושכת (כמה שעות ואפילו כמה ימים)
  2. בחילות עד כדי הקאות
  3. רגישות לאור
  4. רגישות לרעשים
  5. תסמינים נוירולוגיים כדוגמת הופעת כתמים שחורים בראייה או הפרעות בדיבור

אבחון מיגרנה באמצעות אירידיולוגיה

כל התסמינים שתוארו לעיל מסייעים למטופלים ולאנשי מקצוע להבין שכנראה מדובר במיגרנה, אך אבחון מעמיק באמת שגם יביא לכדי טיפול איכותי ומקצועי, צריך להיות מקיף יותר מאשר נתינת השם מיגרנה והתאמת כדורים. אירידיולוגיה מציעה בדיוק סוג כזה של אבחון. מדובר בצילום איכותי ומקצועי של קשתית ולובן העין ולאחר מכן בעזרת הגדלת התמונה, זיהוי סימנים המצביעים על הגורמים למיגרנה ועל הימצאותה באופן כללי. 

אירידיולוגיה – איך זה עובד?

הרעיון מאחורי אירידיולוגיה הוא שיש קשר הדוק ומוכח בין איברים שונים בגוף לבין קשתית העין. בעצם ניתן לראות בקשתית העין מפה שלמה שמשקפת את מצבם של איברי הגוף. כך לדוגמא אם יש מחלה במערכת העיכול, יהיה ניתן לראות זאת גם במקום המותאם למערכת העיכול בעין. במהלך אבחון זה, איש מקצוע שבאמת מבין בתחום, יכול לזהות ולאבחן אזורים חלשים ולא מאוזנים בגוף שיכולים הן להצביע על קיום מיגרנה, הן על תסמיניה והן על מקור הבעיה.

למה צריך אבחון מיוחד למיגרנה?

בשונה מכאבים נפוצים אחרים כמו דלקת גרון, מיגרנה יכולה לבוא לידי ביטוי עקב כל מיני סיבות והיום עדיין רובן לא ידועות. בגלל שלא יודעים מה הסיבה, מתקשים לטפל בשורש הבעיה ומשלימים עם הטיפול בתסמינים בעזרת משככי כאבים. אלו יכולים לגרום להקלה זמנית, אך נמצא במחקרים מסוימים שהם עשויים אפילו לגרום להחמרה במצב בטווח הרחוק יותר. לכן חשוב מאוד לבצע אבחון מיוחד ומותאם למיגרנה שיאפשר לטפל בשורש הבעיה.

אבחון מקיף לא רק לראש

אחד הדברים שטובים מאוד באבחון זה הוא האבחון של כל הגוף. ראשית בהחלט יכול להיות שיתגלו אצלכם דברים נוספים שחשוב לחזק, מעבר לטיפול בכאבי הראש. אך שנית, בגלל שמיגרנה לעיתים נגרמת כתוצאה מכאבים אחרים בגוף (כדוגמת מחזור הדם או מערכת העיכול), אבחון זה מאפשר לזהות אותם ובהמשך גם לטפל בהם. הגוף צריך להיות ולקבל טיפול מאוזן כדי לוודא שכאשר מטפלים במשהו אחד, לא פוגעים במשהו אחר, וזאת בהחלט תוכלו לעשות לאחר אבחון זה.

דרכי טיפול במיגרנה

התקפי מיגרנה יכולים להיות חמורים מאוד וגם אם נמצאים בהליך טיפול ממושך לעיתים אין ברירה אלא להשתמש באופן זמני ומידי במשככי כאבים כדוגמת אספירין ואקמול. נוסף על אלו, ישנן תרופות "רציניות" יותר אשר ניתנות רק במרשם רופא מתוך הבנה שיש להן גם תופעות לוואי, לכן נהגו בזהירות. אך על מנת לנסות לצמצם את תדירות ההתקפים ואפילו למנוע אותם, חשוב גם לשלב טיפול ממושך שמנסה לטפל בשורש הבעיה.

טיפול במקרים חמורים

עוד טרם נפרט על טיפול במיגרנה, חשוב קודם לשים את תשומת הלב על חומרת המקרה. באם יש לכם מיגרנות חזקות מאוד, יכול להיות שהסיבה להן חמורה גם כן וחשוב שתיגשו להיבדק. הבדיקות במקרה של חשד למיגרנות לרוב כוללות בדיקות דם, בדיקת MRI וכן בדיקת CT המנסות לחפש גורמים ברי טיפול בכאבי הראש. אם אלו עלו כלא תקינים חשוב לטפל בבעיה באופן מידי גם כדי להפסיק את המיגרנות, אך גם כדי לטפל במקרה החמור.

שינוי אורח החיים

אחת הדרכים העיקריות, שללא ספק תפסה תאוצה בשנים האחרונות באופן כללי במערכת הבריאות, היא דרך הרפואה האלטרנטיבית. כיום ברור כי המצב הנפשי של הגוף, וכן התזונה ואורח החיים באופן כללי, משפיעים מאוד על המצב הפיזי. לאנשים שסובלים ממיגרנות בתדירות גבוהה, מומלץ לנסות לאמץ אורח חיים מאוזן ובריא. כמובן שזאת כדאי לעשות בליווי של איש מקצוע. כמו כן, אם אכן ביצעתם אבחון אירידיולוגיה, ההמלצות שתקבלו יהיו מותאמות יותר אליכם, לאור העובדה כי יש תמונה רחבה ומקיפה על המצב של כל הגוף שלכם.

 

הפחתת הגורמים לכאב הראש

בעוד הסיבה הפיזית לא בהכרח תהיה ידועה לכם בהתחלה, כן ניתן לזהות גורמים שמביאים להחמרה של כאבי הראש. כיום ישנם מאכלים שידועים כמחמירי מצב כדוגמת גבינה צהובה ושוקולד, וכן ברור כי צריכת קפאין ואלכוהול אינם תורמים באופן חיובי למצב. הימנעות, או לפחות הפחתת הגורמים שמביאים אצלכם להחמרה, גם כן יכולה לסייע להקל על המצב. 

למיגרנה תסמינים רבים אשר משתנים בין אדם אחד לאחר ואפילו בין התקף אחד לאחר, אך עם כאבי הראש החזקים אי אפשר להתבלבל וצריך לפנות לאבחון מעמיק ולטיפול מותאם. דרכי הטיפול צריכות להיות מותאמות כמה שאפשר לשורש הבעיה וזה יכול להיות אפילו לא קשור לראש. אבחון אירידיולוגיה מאפשר לקבל תמונה מקיפה על המצב של הגוף ולזהות מה גורם למיגרנה ולאחר מכן להתאים את הטיפול. 

שאלות ותשובות בנושא מיגרנה תסמינים

מהן התסמינים הנפוצים של מיגרנה?

סימני מיגרנה יכולים לכלול כאב ראש חזק, בדרך כלל בחצי הראש, נפילות ראיה, דיכאון, וחולשה כללית.

איך ניתן להבחין בין מיגרנה לבין כאב ראש רגיל?

בניגוד לכאב ראש רגיל, מיגרנה יכולה להגיע עם סימנים נוספים כמו חולשה, בחילות, ועיניים רגילות באופן כללי לא מצליחות לספק הקלות בצורה תקנית.

האם יש קשר בין מיגרנה לבין מערכת העין?

תשובה: כן, יש קשר. תקרית המיגרנה עשויה להשפיע על מערכת העין, וניתן לזהות זאת דרך סימנים כמו עיניים רגילות או חולשה באזור העין.

איך ניתן לטפל במיגרנה?

הטיפול במיגרנה יכול לכלול שימוש בתרופות נגד כאב, תרופות מיוחדות למיגרנה, שינויים באורח חיים ובתזונה.

האם מיגרנה יכולה להשפיע על הפעילות היומיומית של האדם?

כן, מיגרנה יכולה להשפיע על הפעילות היומיומית, כמו גם על איכות החיים, ולכן טיפול יעיל יכול לשפר את התמודדות האדם עם החלק המוגבל הזמני של מקרי המיגרנה.

תוכן עניינים

הפסיקו לחיות בכאב
צרו איתי קשר

שאלות נוספות? אנחנו זמינים

או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

האתר משווק ומתוחזק ע"י סוכנות דיגיטל בידול

מוכנים להפסיק לסבול ?

למידע על טיפולי הקליניקה
מלאו פרטים בטופס

רוצים לקבוע פגישת אבחון?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

לפני שעוברים לווטסאפ, נשמח בבקשה שתשאירו פרטים

מרכז איריס גייר שולח חיבוק חם ואוהב לכל עם ישראל

עקב המצב, פתחנו מרכז נוסף לפגישת אבחון עם איריס גייר במרכז הארץ (אזור גוש דן)
כמו כן ממשיכים לקבל גם במושב זכריה אזור בית שמש.
אנו מזמינים אתכם ליצור קשר ולתאם פגישת אבחון בטלפון

ומאחלים לכולם בריאות איתנה ובשורות טובות.