Home » בלוג » מאמרים מקצועיים » מהי מיגרנה אאורה? וכיצד ניתן לטפל

מהי מיגרנה אאורה? וכיצד ניתן לטפל

מיגרנה אאורה

מיגרנה היא הפרעה נוירולוגית נפוצה הפוגעת במיליוני אנשים ברחבי העולם. אחד המאפיינים הייחודיים במיגרנה של העיניים הוא נוכחות של אאורה (הילה), המופיעה אצל כשליש מהסובלים ממיגרנה. מיגרנה אאורה מתייחסת למגוון של תסמינים נוירולוגיים שבדרך כלל מקדימים או מלווים כאב ראש ממיגרנה. במאמר זה, נבחן מהי הילה של מיגרנה, מהם הגורמים למיגרנה, התסמינים, ונלמד כיצד בעזרתה של אירידיולוגיה אפשר לסייע לטיפול בבעיה.

מהי מיגרנה אאורה?

מדובר באוסף של הפרעות חושיות שונות, שיכולות להתרחש לפני או במהלך התקף של מיגרנה. הפרעות אלו משפיעות בדרך כלל על הראייה, אך יכולות להשפיע גם על חושים אחרים כמו מגע, טעם, ריח ושמיעה. הפרעות ראייה הן הביטויים השכיחים ביותר של מיגרנה אאורה ולעיתים קרובות כוללות אורות מהבהבים, כתמים, דפוסי זיגזג או אובדן ראייה זמני. תסמינים תחושתיים אחרים עשויים לכלול עקצוץ או חוסר תחושה בפנים או בגפיים, קושי בדיבור ושינויים בתפיסה.

מהן הסיבות למיגרנה אאורה?

הסיבה המדויקת למיגרנה אאורה עדיין לא מובנת במלואה, אך ישנם מספר גורמים שיכולים לתרום להתרחשותה. נפרט חמש סיבות אפשריות:

נטייה גנטית

מחקרים מראים כי מיגרנות, כולל נוכחות של אאורה, יכולות להיות מושפעות מגורמים גנטיים. אם יש לכם היסטוריה משפחתית של מיגרנות עם אאורה, סביר יותר להניח שגם אתם תחוו אותן. גנים מסוימים עשויים להפוך אנשים לרגישים יותר לטריגרים המובילים לתופעה זו.

תנודות הורמונליות

שינויים הורמונליים, במיוחד אצל נשים, יכולים לשחק תפקיד משמעותי בהפעלת מיגרנות אאורה. תנודות ברמות האסטרוגן, כגון אלו המתרחשות במהלך תקופת קבלת הווסת, הריון או גיל המעבר, יכולות להגביר את הסבירות לחוות מיגרנות אאורה. תופעה זו מסבירה מדוע חלק מהנשים חוות מיגרנות בתדירות גבוהה יותר במהלך שלבים מסוימים של המחזור החודשי שלהן.

גורמים סביבתיים

טריגרים סביבתיים שונים יכולים לתרום להופעת אאורה. אורות בהירים, רעשים חזקים, ריחות חזקים ושינויים בדפוסי מזג האוויר הם טריגרים נפוצים. בנוסף, ידוע כי מזונות ומשקאות מסוימים, כגון גבינה מיושנת, שוקולד, קפאין ואלכוהול, מעוררים מיגרנות אאורה אצל אנשים בעלי רגישות.

מתח וגורמים רגשיים

מתח רגשי וחרדה יכולים לשמש כטריגרים למיגרנות אאורה. אירועים מלחיצים עלולים לשבש את האיזון העדין של הנוירוטרנסמיטורים במוח ולהוביל להתפתחות מיגרנות. טריגרים רגשיים יכולים להיות משמעותיים במיוחד עבור אנשים שכבר נוטים למיגרנות.

הפרעות שינה

חוסר שינה או שינויים בדפוסי השינה יכולים לתרום להופעת מיגרנות אאורה, לכן מאוד חשוב לשמור על לוח זמנים קבוע של שינה ולהבטיח מספיק שעות שינה איכותיות כדי למזער את הסיכון להופעת מיגרנות אאורה.

מיגרנה אאורה

סימפטומים של מיגרנה אאורה

הסימפטומים של מיגרנה אאורה יכולים להשתנות מאדם לאדם ואפילו מאפיזודה אחת לאחרת. נציין כאן את הסימפטומים המרכזיים:

הפרעות ראיה

הפרעות ראיה הן הנפוצות ביותר ויכולות לכלול ראיית אורות מהבהבים, קווים מנצנצים או כתמים. מדובר בסימפטום השכיח ביותר, המשפיע על כ-90% מהאנשים שחווים אאורה.

הפרעות חושיות

הפרעות חושיות אחרות יכולות להתרחש גם כן. אלה יכולים לכלול עקצוץ או חוסר תחושה אשר לעתים קרובות מתחיל בפנים ויכול להתרחב אל הזרועות, הידיים או הרגליים בצד אחד של הגוף. תחושה זו מתוארת לעתים קרובות כתחושת סיכות ומחטים או תחושה של "זרמים חשמליים" העוברים דרך האזורים הפגועים.

קשיי דיבור

קשיי דיבור יכולים להתרחש גם במהלך אאורה של מיגרנה. חלק מהאנשים חווים קושי למצוא את המילים הנכונות או מתקשים לבטא את עצמם באופן קוהרנטי. הרגשה זו יכולה להיות מאוד מתסכלת ועלולה לגרום לבלבול או חרדה זמניים. במקרים נדירים, יכולות להתרחש גם הפרעות שפה חמורות יותר, הידועות בשם אפזיה, מה שמקשה על הבנה או הפקת דיבור.

תסמינים מוטוריים נוספים

תסמינים מוטוריים פחות שכיחים אך עדיין יכולים להופיע במהלך אאורה של מיגרנה. אלה יכולים לכלול שיתוק זמני או חולשה בחלקים מסוימים בגוף, אשר עשויים להיות מלווים בתחושת כבדות או סרבול. אנשים מסוימים עשויים לחוות גם קשיי קואורדינציה או הליכה לא יציבה.

תסמינים קוגניטיביים

גם תסמינים קוגניטיביים יכולים להיות נוכחים במהלך אאורה של מיגרנה. אלה יכולים לכלול קשיים בקשב, ריכוז וזיכרון. אנשים מסוימים עשויים להתקשות להתמקד במשימות או להרגיש "מעורפלים" קוגניטיבית.

חשוב לציין, כי משך של התופעה של אאורה יכול להשתנות. בעוד שרוב אאורות נמשכות בין 20 דקות לשעה, הן יכולות להימשך גם מספר שעות או במקרים נדירים, אפילו ימים. תסמיני אאורה חולפים בדרך כלל לפני הופעת כאב ראש המיגרנה, אך במקרים מסוימים, כאב הראש עשוי להתחיל במהלך אאורה או זמן קצר לאחר סיומו.

ראוי להזכיר, כי תופעה זו יכולה להיות מפחידה ומבלבלת, במיוחד עבור אלו שחווים אותה בפעם הראשונה. חשוב לאבחן ולהבדיל כראוי בין אאורה לבין מצבים רפואיים אחרים שעלולים להופיע עם תסמינים דומים כמו שבץ מוחי.

אבחון מיגרנה אאורה

אבחון של מיגרנה אאורה כרוך בהערכה יסודית של ההיסטוריה הרפואית של הפרט, התסמינים ושלילת גורמים פוטנציאליים אחרים לתסמינים הנוירולוגיים. הרופאים בדרך כלל מבצעים בדיקה גופנית ולאחר מכן ממליצים לבצע בדיקות נוספות כגון בדיקות נוירולוגיות, בדיקות דם או מחקרי הדמיה כדי לשלול מצבים בסיסיים אחרים. כמו כן, מומלץ לנהל יומן כאב ראש מפורט שיכול לעזור בזיהוי דפוסים וטריגרים הקשורים להופעת מיגרנה אאורה.

אפשרויות טיפול במיגרנה אאורה

טיפול במיגרנה נועד להפחית את חומרת ותדירות הן של תסמיני אאורה והן של כאבי הראש הבאים לאחר מכן. גישות טיפול מסורתיות כוללות לרוב שימוש בתרופות כגון טריפטנים, תרופות נוגדות דלקת לא סטרואידיות (NSAIDs) או תרופות נגד התקפים כדי להקל על התסמינים ולמנוע התקפים עתידיים. אולם, תרופות אלה לא נותנות מענה הולם לבעיה והן גם בעלות תופעות לוואי כמו כל תרופה אחרת. לכן, בשנים האחרונות יותר ויותר אנשים פונים לטיפולים אלטרנטיביים כמו אירידיולוגיה, שזוכים לפופולריות רבה כאפשרות טיפול נפלאה עבור מיגרנה אאורה.

מיגרנה אאורה

תפקיד האירידיולוגיה בטיפול במיגרנה אאורה

אירידיולוגיה היא טכניקת אבחון לא פולשנית המנתחת את הדפוסים, הצבעים ומאפיינים אחרים של הקשתית של העין, הנקראת גם אבחון בגלגל העין, כדי לקבוע חוסר איזון בריאותי אפשרי. העוסקים באירידיולוגיה יודעים שסימוני קשתית ספציפיים ושינויי צבע יכולים להצביע על אזורים בגוף שנפגעו או רגישים למצבים מסוימים, כולל מיגרנות. על ידי בחינת הקשתית של העין, אירידיולוגית יכולה לסייע בזיהוי טריגרים פוטנציאליים או חוסר איזון שעשויים לתרום להתרחשות של מיגרנה אאורה.

איך אירידיולוגיה יכולה לעזור?

אירידיולוגיה יכולה לספק תובנות חשובות לגבי מצבו הבריאות הכללי שלכם והן לגבי הטריגרים הפוטנציאליים לאאורה המלווה את המיגרנה ממנה אתם סובלים. על ידי זיהוי חולשות ספציפיות, חוסר איזון הורמונלי או בעיות עיכול באמצעות ניתוח קשתית של העין, אירידיולוגים יכולים להמליץ ​​לכם על שינויים באורח החיים, שינויים תזונתיים ולרשום לכם תרופות צמחיות שעשויות לעזור להפחית את התדירות והחומרה של אפיזודות אאורה של מיגרנה. חשוב לציין, שאפשר להשתמש באירידיולוגיה לצד טיפול רפואי קונבנציונלי במיגרנה.

לסיכום

מיגרנה אאורה היא מצב נוירולוגי מורכב שיכול להשפיע באופן משמעותי על איכות החיים של האדם. בעוד שהסיבה המדויקת להילה של מיגרנה אינה ידועה, אפשרויות טיפול באמצעות אירידיולוגיה, יכולות לסייע בניהול התסמינים בשיפור איכות החיים. אם אתם חווים מיגרנה אאורה, אל תשלימו עם המצב. פנו לטיפול אירידיולוגי ושפרו את איכות החיים שלכם כבר היום.

שאלות נפוצות בנושא מיגרנה אאורה

  • מהי מיגרנה אאורה?

זוהי סדרה של הפרעות תחושתיות שחלק מהאנשים חווים לפני תחילת המיגרנה. הפרעות אלו יכולות לכלול שינויים חזותיים כמו ראיית אורות מהבהבים או אובדן ראייה זמני, כמו גם שינויים תחושתיים אחרים כגון עקצוץ או קושי בדיבור. תופעות האאורה מתרחשות בדרך כלל במשך כמה דקות ויכולות להימשך עד שעה.

  • האם יש טריגרים ספציפיים למיגרנה אאורה?

מעוררי אאורה של מיגרנה יכולים להשתנות מאדם לאדם, אולם הטריגרים הנפוצים כוללים מתח, שינויים הורמונליים, מזונות מסוימים (למשל, שוקולד, גבינה, קפה), אורות בהירים וריחות חזקים. זיהוי והימנעות מטריגרים אלו יכולים לסייע בהפחתת התדירות והעוצמה של אפיזודות אאורה של מיגרנה.

  • איך אירידיולוגיה יכולה לעזור לטיפול במיגרנה אאורה?

באמצעות ניתוח קשתית, אירידיולוגים יכולים לזהות חולשות, חוסר איזון הורמונלי או בעיות עיכול. בעקבות מידע זה תוכלו לקבל המלצות ​​על שינויים באורח החיים, שינויים תזונתיים והפניה לתרופות טבעיות וצמחיות שיכולות לסייע בהקלה על תסמיני אאורה ובהפחתת התדירות והחומרה של האפיזודות.

  • האם יש שינויים באורח החיים שיכולים לעזור בהתמודדות עם מיגרנה אאורה?

כן, שמירה על לוח זמנים קבוע של שינה, הפחתת מצבי מתח בחיי היומיום, זיהוי והימנעות מטריגרים, פעילות גופנית סדירה, תזונה בריאה וניהול יומן הופעת האאורה והמיגרנות יכולים לתרום להתמודדות טובה יותר של התופעה.

תוכן עניינים

הפסיקו לחיות בכאב
צרו איתי קשר

שאלות נוספות? אנחנו זמינים

או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

האתר משווק ומתוחזק ע"י סוכנות דיגיטל בידול

מוכנים להפסיק לסבול ?

למידע על טיפולי הקליניקה
מלאו פרטים בטופס

רוצים לקבוע פגישת אבחון?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

לפני שעוברים לווטסאפ, נשמח בבקשה שתשאירו פרטים

מרכז איריס גייר שולח חיבוק חם ואוהב לכל עם ישראל

עקב המצב, פתחנו מרכז נוסף לפגישת אבחון עם איריס גייר במרכז הארץ (אזור גוש דן)
כמו כן ממשיכים לקבל גם במושב זכריה אזור בית שמש.
אנו מזמינים אתכם ליצור קשר ולתאם פגישת אבחון בטלפון

ומאחלים לכולם בריאות איתנה ובשורות טובות.